Jogging vs interwały - jakie dają efekty?

Sport to zdrowie, a bieganie pod każdą postacią (nawet bieg na przystanek autobusowy) wyzwala endorfiny, czyli tak zwane hormony szczęścia. Dla tych, którzy biegali lub biegają, uczucie pozytywnej energii oraz chęci do działania po treningu z pewnością jest dobrze znane. Czym jednak różnią się te dwa style treningu i jak wyglądają? Zapraszamy do artykułu!

Jogging

Jogging to rodzaj treningu aerobowego, który charakteryzuje się wolnym tempem. Często przybiera formę truchtu, w którym skupiamy się nie na prędkości, a dystansie. Ta forma aktywności fizycznej rekomendowana jest nawet początkującym biegaczom, praktycznie w każdym wieku – o ile nie ma ku temu żadnych zdrowotnych przeciwwskazań. Jogging ma zbawienny wpływ na układ krążenia, obniżenie ciśnienia i cholesterolu, a co więcej może stanowić dla nas przyjemność i miłą odskocznię od codziennych obowiązków. Już po kilku tygodniach regularnego biegania można zauważyć zmiany w sylwetce! Bieganie modeluje ciało, ponieważ angażuje mięśnie nóg i pośladków. Co za tym idzie, możliwy jest także spadek widoczności nieszczęsnego cellulitu. Ta forma aktywności wzmacnia również nasz układ odpornościowy oraz poprawia jakość snu.

Interwały

To znacznie bardziej intensywny rodzaj treningu. Interwały w założeniu mają trwać krótko — przy wykorzystaniu maksymalnej prędkości (z uwzględnieniem możliwości biegacza). Intensywniejsze ćwiczenia wykonujemy na przemian z tymi lżejszymi. W ten sposób przedłużamy czas trwania treningu, fundując organizmowi większy wysiłek. Warto zaopatrzyć się w odpowiedni strój taki jak na przykład t-shirt dla biegacza, który poprawi komfort ćwiczeń. Ten rodzaj treningu rekomendowany jest bardziej doświadczonym biegaczom. Cechą szczególną interwałów jest spalanie jeszcze po zakończonym wysiłku. Organizm, który dostał dawkę tak intensywnego treningu, pobiera energię z tkanki tłuszczowej nawet do kilkunastu godzin po treningu! Czy to nie jest piękne? Można leżeć na kanapie i nadal chudnąć! Jest to więc idealny sposób na szybkie spalanie kalorii. Dodatkowym atutem tego rodzaju aktywności fizycznej jest obniżenie ryzyka zachorowania na choroby cywilizacyjne takie jak na przykład cukrzyca. Interwały dedykowane są raczej osobom doświadczonym, które mają wysoką samoświadomość w trenowaniu oraz znają podstawy odpowiedniego żywienia.

Zarówno jogging jak i interwały dostarczają pewnych korzyści biegaczowi. W zależności od tego, jak długo już trenujemy, powinniśmy dobrać odpowiednie ćwiczenia dla siebie. Cechą wspólną obu metod trenowania jest nieoceniony wpływ na zdrowie, organizm i ciało. Już po pierwszym treningu odczujemy poprawę samopoczucia, a po dłuższym trenowaniu zauważymy efekty w postaci poprawy wyglądu ciała oraz lepszej wydolności organizmu. Zadbamy również o zdrowie i obniżymy ryzyko występowania wielu chorób, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Dlatego zachęcamy wszystkich do wyjścia na świeże powietrze i przebiegnięcia kilometra – na zdrowie!